Adwent to czas korekty własnego życia

​WYWIAD \ Z ks. prof. ANDRZEJEM SZEWCIWEM, biblistą, emerytowanym wykładowcą europejskich uczelni, rozmawia MARIA KOBYLIŃSKA

numer 2498 - 03.12.2019Wywiad

W Adwencie chodzi o to, żeby człowiek wyzbył się egoizmu, złych i tych nie najlepszych przyzwyczajeń, by był wolny.

W niedzielę rozpoczął się Adwent, czas oczekiwania na Boże Narodzenie i na powtórne przyjście Chrystusa. Czym tak naprawdę jest i powinien być Adwent dla współczesnego człowieka? Na co konkretnie czeka wierzący?

Oczywiście czekamy na Boże Narodzenie, ale powinniśmy czekać przede wszystkim na paruzję, czyli ostateczne przyjście Chrystusa w chwale zbawienia. Dokładnie tak, jak mówimy w wyznaniu wiary, Chrystus będzie wówczas sądził żywych i umarłych. Nie wiemy, kiedy to będzie, dlatego co roku sobie o tym przypominamy i przygotowujemy się na to wydarzenie. Te cztery tygodnie są okazją do tego, byśmy się zajęli pracą nad sobą, zaczynając od własnego podwórka – od rodzin, wspólnot, społeczności, do których należymy, po nasze wnętrza. Adwent ma taki właśnie charakter. Samo słowo „adwent” pochodzi od łacińskiego „adventus”, ale też greckiego „apocalypto”, czyli „ujawniam”, „odkrywam”. W Adwencie chodzi więc o ujawnienie relacji, jaka jest pomiędzy nami a Bogiem.

Często się słyszy, że Adwent jest rodzajem postu, podczas którego nie wolno dekorować domów na święta, śpiewać kolęd, a należy się umartwiać. Czy to prawda?

Adwent jest radosnym czasem refleksji. Radosny wymiar polega na tym, że mamy się cieszyć z dobra, które realizujemy w sposób bardziej zmobilizowany w Adwencie. Jest to radość ze zwycięstw nad naszymi słabościami, ale też radość, że kiedyś znów przyjdzie Chrystus. Jeśli chodzi o zewnętrzne wymiary Bożego Narodzenia, to choinki powinno się ustrajać w ostatnim tygodniu Adwentuzawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama