Kolektywna obrona filarem NATO

​WIELKA BRYTANIA \ Kluczowe rozmowy na szczycie Sojuszu

numer 2499 - 04.12.2019Świat

W Wielkiej Brytanii trwa jubileuszowy szczyt NATO z udziałem największych światowych przywódców. 70. rocznica powstania najpotężniejszego sojuszu w historii to idealna okazja do podkreślenia jedności w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim jego członkom. I choć w dwustronnych rozmowach pojawiają się różnice co do sposobu prowadzenia polityki odstraszania i obrony, szef NATO Jens Stoltenberg zapewnia, że w przypadku ataku żaden z krajów członkowskich nie zostanie pozostawiony sam sobie.

 Oficjalnie szczyt NATO rozpoczął się wczoraj, jednak to na dzisiejsze przedpołudnie zaplanowano jego najważniejszą część, czyli posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej z udziałem najważniejszych światowych przywódców. Tematów do rozmowy jest sporo, gdyż sytuacja geopolityczna w ostatnich latach uległa znaczącym zmianom. Terroryzm, konflikty na Bliskim Wschodzie, neoimperialna polityka Rosji, charakteryzująca się szeregiem prowokacji i wciąż niezakończoną wojną na wschodzie Ukrainy, a przede wszystkim rozbieżności wśród krajów członkowskich co do sposobu prowadzenia polityki obronnej stawiają tegoroczny szczyt jako jedno z najważniejszych spotkań w ostatnich latach. O ile jednak w 2016 r., gdy światowi przywódcy obradowali na szczycie w Warszawie, zdecydowano o podjęciu stanowczych działań w kierunku wzmocnienia wschodniej flanki NATO, o tyle po zakończeniu rozmów w Wielkiej Brytanii najistotniejsze wydaje się zademonstrowanie jedności i solidarności wewnątrz Sojuszu.

W ostatnich dniach dużo mówiło się bowiem o postawie Turcji, kiedy to tamtejszy przywódca Recep Tayyip Erdoğan stwierdził, że jego kraj sprzeciwi się planowi obrony krajów bałtyckich, jeżeli sojusznicy z NATO nie uznają za terrorystów ugrupowań, z którymi walczy Ankarazawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak, Konrad Wysocki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama