​V4 nie zapomina o Bałkanach

numer 2499 - 04.12.2019Świat

UE Kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4) ponownie wsparły aspiracje państw Bałkanów Zachodnich. Domagają się od Brukseli prowadzenia polityki otwarcia na ten region.

Podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych grupy V4 w Pradze szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział, że nie można zaakceptować wstrzymania rozmów akcesyjnych z bałkańskimi państwami. Głównym przeciwnikiem ich rozpoczęcia z Macedonią Północną i Albanią, po tym, jak wypełniły one stawiane przed nimi warunki, była Francja.

Polski minister podkreślił w swoim wystąpieniu, że nasz kraj przewodniczy procesowi berlińskiemu, wspierającemu współpracę regionalną państw Bałkanów Zachodnich. Przypomniał też, że odbędzie się szczyt UE z państwami Bałkanów, i zwrócił uwagę, że po stronie Wspólnoty musi znaleźć się wola do prowadzenia dialogu. – Niektóre z państw, naszym zdaniem, wstrzymują prowadzenie tych rozmów, a my uważamy, że to jest nie do przyjęcia – zaznaczył.

Prof. Czaputowicz zaznaczył też, że grupa V4 opowiada się za bliskimi relacjami z USA. Skrytykował także Rosję za to, że „nie wysyła żadnych wyraźnych sygnałów, iż chce stosować prawo międzynarodowe”. Jego zdaniem taka postawa Moskwy sprawia, że nie można mówić o planowanym na 9 lutego spotkaniu w formacie normandzkim na temat konfliktu w Donbasie jako o reseciezawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama