fot. Pixabay/d

Leki na cukrzycę są bezpieczne

​WYWIAD \ Z dr. hab. JAROSŁAWEM PINKASEM, głównym inspektorem sanitarnym, rozmawia ADRIAN SIWEK

numer 2501 - 06.12.2019Wywiad

Pacjenci z cukrzycą typu drugiego powinni te leki zażywać i się nie przejmować. To jest jedyny przekaz, który powinien wyjść ze wszystkich instytucji zdrowia publicznego w Polsce – mówi dr Jarosław Pinkas.

Europejska Agencja Leków poinformowała, że w laboratoriach poza Polską zostały wykryte zanieczyszczenia w lekach zawierających metforminę, która znajduje się w preparatach na cukrzycę. Czy polscy pacjenci mają się czego obawiać?

Nie ma zagrożenia dla pacjentów w Polsce. Według naszej oceny są to śladowe ilości nitrozoaminy, które powstały w procesie technologicznym. Cały świat ma z tym dokładnie taki sam problem. To wynika także z niezwykle czułych metod diagnostycznych, analitycznych, które pozwalają wykryć nawet śladowe jej ilości.

Czy pacjenci powinni w ogóle brać pod uwagę możliwość odstawienia tych leków?

Nasi eksperci wypowiadają się, że należy te leki stosować, bo odstawienie ich będzie bardziej niebezpieczne od stosowania. Analizy ryzyka są tutaj całkowicie jednoznaczne. Leki, a w szczególności metformina, powinny być stosowane u pacjentów z cukrzycą. Przy okazji warto dodać, że nitrozoamina jest substancją, która także powstaje w sposób wewnątrzustrojowy, w momencie, kiedy spożywamy azotyny, azotanyzawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama