​Będą dodatkowe emerytury

numer 2501 - 06.12.2019Polska

SPOŁECZEŃSTWO Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany na wypłatę dodatkowych świadczeń socjalnych – poinformowała wczoraj prezes ZUS Gertruda Uścińska. Sytuacja finansowa ZUS jest tak dobra, że rząd przygotował już projekt kolejnej 14. emerytury.

Mimo to opozycja niezmiennie krytykuje rządowy projekt dodatkowych świadczeń dla emerytów. We wtorek Senat odrzucił ustawę umożliwiającą finansowanie 13. emerytury z Funduszu Solidarnościowego. Za odrzuceniem rozporządzenia byli senatorowie opozycji z Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Politycy opozycji mieli wątpliwości co do finansowania Funduszu Solidarnościowego przez ZUS. Twierdzili, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zadłużony i nie jest w stanie wspomóc Funduszu.

Nowelizacja projektu przewiduje – jak podaje Business Insider Polska – że pieniądze na refundację 13. emerytury i renty z 2019 r., wypłacone z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, są kosztami Funduszu Solidarnościowego. Tym samym Fundusz przekaże do FUS pieniądze na refundację tego świadczenia. Teraz sprawa wróci do Sejmu, który zapewne przyjmie ustawęzawartość zablokowana

Autor: Maria Kobylińska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama