Rezolucja w obronie Żydów

FRANCJA \ Próba walki z antysemityzmem

numer 2501 - 06.12.2019Świat

Francuski parlament zdefiniował antysemityzm. Treść rezolucji nie została jednak zaakceptowana przez część deputowanych, którzy nie zgadzają się z rozszerzeniem go o antysyjonizm.

Niższa izba parlamentu – Francuskie Zgromadzenie Narodowe – nie była zgodna co do treści dokumentu, chociaż została ona przyjęta przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), a następnie zatwierdzona przez Parlament Europejski i 20 krajów, w tym 16 z UE. Taką definicję antysemityzmu popiera również prezydent Francji Emmanuel Macron.

W rezolucji napisano, że antysemityzm to odczuwanie nienawiści do Żydów, przejawia się zarówno w słowach, jak i czynach w stosunku do nich, ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej. Definicja ta uznaje również, że odmawianie Żydom ich prawa do samostanowienia jest przejawem antysemityzmu.

I to właśnie kwestia antysyjonizmu, tak rozpowszechnionego wśród francuskich elit, spowodowała, że przeciwko tekstowi rezolucji głosowało 72 socjalistów i komunistów, a 43 parlamentarzystów wstrzymało się od głosuzawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama