Polska państwem ramowym inicjatywy 4x30

​BEZPIECZEŃSTWO \ „Jubileuszowy szczyt NATO wypełniony treścią”

numer 2501 - 06.12.2019Obrona narodowa

Na zakończonym jubileuszowym szczycie NATO w Londynie prezydent Polski Andrzej Duda potwierdził swoje zaangażowanie w ramach inicjatywy 4x30. – Strona polska zdecydowała się oddelegować do tej inicjatywy m.in. dwa bataliony wojsk lądowych oraz dwa niszczyciele min i dwie eskadry myśliwskie, które będą czuwały nad bezpieczeństwem naszym i Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części Europy.

Podczas trwającego w dniach 3–4 grudnia spotkania przywódców państw NATO w Londynie potwierdzono decyzje, które zapadły w zeszłym roku w Brukseli. Wówczas podczas dwudniowego szczytu NATO, który odbył się w dniach 11–12 lipca 2018 r., państwa członkowskie zatwierdziły inicjatywę 4x30 umożliwiającą zwiększenie zdolności szybkiego reagowania. Zakłada ona, że od 2020 r. państwa Sojuszu będą utrzymywać na wysokim poziomie gotowości 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni.

Polska obok Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch oraz Holandii należy do grona sześciu państw, które zadeklarowały gotowość do pełnienia funkcji państwa ramowego dla brygad lądowych. Jako państwo ramowe zapewni dowództwo brygady, a także dwa bataliony, którymi będą batalion zmechanizowany i batalion czołgówzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama