Szpiedzy pod każdą szerokością

numer 2502 - 07.12.2019Świat

HELSINKI Fińskie służby specjalne ostrzegają przed intensywną działalnością szpiegów w tym kraju. Największe zagrożenie zauważalne jest ze strony agentów Rosji i Chin.

W raporcie fińskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Kontrwywiadu (SUPO) podkreślono, że w kraju swoją działalność prowadzi wielu pracowników zagranicznych służb wywiadowczych. Zwrócono uwagę, że obce państwa zainteresowane są tematami związanymi z fińską polityką energetyczną, strefą arktyczną, a także sprawami obszaru Morza Bałtyckiego. Poszukują również informacji dotyczących prezydencji Finlandii w UE, stanowiska wobec unijnej polityki sankcji i produktów przemysłu wysokich technologii. Służby wskazują także na niebezpieczeństwa związane z cyberszpiegostwem, w szczególności przejęcie tzw. infrastruktury krytycznej państwa. Ma to stanowić przestrogę przy pracach związanych z inwestycją budowy sieci 5G.

W ostatnim czasie wiele europejskich krajów informowało o działalności rosyjskich szpiegów na swoim terytorium. Kilka dni temu z Niemiec zostali wydaleni dwaj rosyjscy dyplomaci. Podstawą były dowody łączące Moskwę z zabójstwem w Berlinie jednego z czeczeńskich dowódców rebeliantówzawartość zablokowana

Autor: pp


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się