Kijów grozi postawieniem muru

numer 2502 - 07.12.2019Świat

UKRAINA Jeżeli Rosja nie będzie gotowa do uregulowania konfliktu na okupowanym przez siebie Donbasie, wówczas postawimy mur oddzielający ten region od reszty kraju – ostrzegają władze w Kijowie.

Nie tylko Ukraina, lecz także pozostałe państwa europejskie liczą, że zaplanowane na poniedziałek w Paryżu spotkanie przywódców tzw. normandzkiej czwórki (Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy) przyniesie konkretne rezultaty pozwalające na zakończenie konfliktu na Donbasie. Został on wywołany w 2014 r. przez Rosję i wciąż jest przez nią podsycany. Kreml, mimo apeli USA i UE, wciąż wspiera terrorystów oraz umacnia swoją władzę na anektowanym wbrew prawu międzynarodowemu Krymie. W wyniku walk na Donbasie zginęło dotychczas ponad 13 tys. osób.

Andrij Jermak, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że podczas spotkania normandzkiej czwórki jego kraj będzie domagał się od Rosji realizacji porozumień mińskich. Podczas wystąpienia w Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych Chatham House w Londynie przywołał on w tym kontekście doświadczenia Izraela. – Nie będziemy tracili czasu, jeśli zobaczymy, że strona rosyjska nie chce realizować porozumieniazawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się