fot. Brendan McDermid/Reuters

Fitch docenia naszą gospodarkę

​Rating \ Czołowa agencja na świecie podniosła prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok

numer 2502 - 07.12.2019Gospodarka

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r. z 4,1 do 4,3 proc. Jednocześnie podtrzymała prognozy na 2020 i 2021 r. na poziomie 3,3 proc. i 2,9 proc. – Najlepiej opierać się na danych NBP, który od dawna przewidywał, że polski PKB wzrośnie w tym roku o 4,3 proc. – komentuje dla „Codziennej” Zbigniew Kuźmiuk.

Bezpośredni wpływ na decyzję agencji Fitch podwyższającą tegoroczną prognozę wzrostu polskiej gospodarki miały zapewne dane za trzeci kwartał, większe o 1,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, co oznaczało największy wzrost w Europie – tak raport Fitcha skomentował dla „Codziennej” europoseł i ekonomista Zbigniew Kuźmiuk.

Jego zdaniem innym powodem podwyższania pod koniec roku prognoz wzrostu PKB Polski przez międzynarodowe instytucje może być niedoszacowanie na początku roku pewnych czynników, które mają wpływ na rozwój. – Myślę tu o wzroście przeciętnej płacy w tym roku o 7 proc., a także o znacznym wzroście płacy minimalnej, co powoduje, że na rynek trafia więcej pieniędzy, bo Polacy szybko je wydają, by zaspokoić bieżące potrzeby swoich rodzin – wyjaśnia Kuźmiukzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się