„Drugie sumienie” bez propagandy

​ODKRYCIE \ Odnaleziono najstarszy film Stanisława Barei

numer 2502 - 07.12.2019Kultura

Nikt nie wierzył, że przetrwała. Jest czarno-biała, trwa 14 minut i nie jest komedią. Mowa o dopiero co odnalezionej studenckiej etiudzie Stanisława Barei „Drugie sumienie”, która powstała na podstawie „Niemców” Kruczkowskiego. – Nie ma w niej żadnej propagandy – przekonuje Maciej Replewicz, autor książki „Stanisław Bareja alternatywnie”.

„Drugie sumienie” to najstarszy zachowany film Stanisława Barei. Powstał w łódzkiej szkole filmowej w sierpniu 1953. Później zaginął. – To wspaniale, że udało się odnaleźć ten obraz. Wiedziano, że powstał, ale nikt, włącznie z historykami filmu i znajomymi Barei, nie wierzył, że przetrwał, gdyż zrealizowano go na łatwopalnej taśmie celuloidowej – mówi „Codziennej” Maciej Replewicz, który jako pierwszy opisał etiudę w swojej najnowszej książce „Stanisław Bareja alternatywnie”. W tej publikacji wydanej przez Wydawnictwo Zysk i S-ka dokładnie w 90. rocznicę urodzin mistrza polskiej komedii autor zamieścił dwa kadry z czarno-białego filmu Barei. – Cieszę się, że miałem okazję go zobaczyć jeszcze w tej pierwotnej, nieobrobionej wersji. Produkcja zostanie teraz poddana cyfrowej obróbce obrazu, a później, jak mnie zapewniono, będzie udostępniona za darmo na stronie internetowej łódzkiej filmówki. Nie chcę za dużo zdradzać, ale film jest zaskakujący. Nie jest to komedia – wyjaśnia Replewicz.

Etiuda „Drugie sumienie” powstała na podstawie pierwszego aktu dramatu „Niemcy” Leona Kruczkowskiego. Główną postacią jest podoficer hitlerowski niemieckiej policji, a akcja rozgrywa się gdzieś w okupowanej Polsce. W rozmowie z „Codzienną” Replewicz zwraca uwagę, że w filmie nie ma żadnej propagandy typowej dla czasów, w których powstałzawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się