Po pierwsze współpraca

numer 2502 - 07.12.2019

O tym, w jakiej kondycji jest województwo mazowieckie i jakich działań wymaga, w rozmowie z NATALIĄ KARCZ-KACZKOWSKĄ mówi nowo powołany wojewoda mazowiecki KONSTANTY RADZIWŁŁ.

Za Panem kilkanaście dni urzędowania na stanowisku wojewody. Pierwsze ważne decyzje za czy jeszcze przed Panem?

Wszystkie decyzje są ważne, ponieważ często mała decyzja dotyczy ważnych życiowych spraw konkretnego człowieka. Te pierwsze mam już za sobą.

 

Pana obszarem działania jest Mazowsze. Co jest jego największą bolączką i wymaga pilnej interwencji?

To zależy od tego, o którym miejscu mówimy. Są miejsca, w których problemem jest wciąż bieda i fatalna jakość dróg. Gdy spojrzymy na miejscowości wokół Warszawy, to z całą pewnością do poprawy jest kwestia możliwości dojazdu do stolicy, dziś te drogi są bardzo zakorkowane. Musimy wciąż pamiętać o sprawie metra, które ma sięgać do powiatu warszawskiego zachodniego. Ponadto w dalszym ciągu duży nacisk powinien być kładziony na poprawę infrastruktury kolejowej, aby jeździło więcej pociągów i podróż nimi trwała krócej. Z całą pewnością jest również kilka miejsc na Mazowszu, w których brakuje przepraw przez rzeki. Właśnie przygotowujemy się do dwóch inwestycji w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów – jednej w powiecie ostrołęckim (przeprawa przez Narew), a drugiej w garwolińskim (most na Wiśle). To ważne inwestycje, ponieważ zmieniają możliwości rozwojowe społeczności mieszkających na tym terenie.

 

Pana poprzednik pytany o współpracę z samorządami na Mazowszu wskazał warszawski jako ten, z którym pracowało się mu najtrudniej. Jak Pan widzi tę współpracę?

Po pierwsze obecna sytuacja to pewnego rodzaju punkt zero. Owszem, są i z pewnością będą między mną a prezydentem Rafałem Trzaskowskim różnice. Jednak chciałbym, żebyśmy się różnili w cywilizowany sposób. Wszystkie strony muszą pamiętać o tym, by ewentualny spór nie rzutował na wykonywanie zadań, które spoczywają na nas jako części administracji rządowej i samorządowej.

 

To, co Pan mówi, pięknie brzmi. Jednak portal ­OKO.press już sugeruje, że będzie spór pomiędzy Panem jako wojewodą a prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim w sprawie edukacji seksualnej i ochrony LGBT. Mają rację?

Przypomnę, że z mocy prawa mam obowiązek przyglądania się i rozstrzygania, czy uchwały samorządu są zgodne z prawem. I jeżeli pojawią się uchwały i działania dotyczące tej materii, to też będę musiał je analizować w ten sposób. A jakie są zapisy prawa dotyczące rodziny czy systemu oświaty, wszyscy wiemy, tak że nie ma mowy o tym, żeby pozwolić na jakieś działania, które wychodzą poza ramy tego, co jest w Polsce dozwolone.

 

Przed wyborami parlamentarnymi w Warszawie pojawiła się informacja, że istnieje problem z wypłatami świadczeń w ramach programu 500+. Poprzedni wojewoda zlecił kontrolę w stołecznym ratuszu. Znane są już jej wyniki?

Zakończyliśmy kontrolę, teraz czas na analizę zebranych materiałów. Myślę, że wnioski będziemy mogli przedstawić w najbliższym czasiezawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się