Sasin: Rozpoczynam ocenę zarządów spółek

​„GAZETA POLSKA” \ Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, w rozmowie z Katarzyną Gójską i Tomaszem Sakiewiczem

numer 2503 - 09.12.2019Wywiad

Liberalni ideologowie gospodarczy twierdzili, że jako państwo powinniśmy się wyzbyć wszelkiego majątku i zostawić wyłącznie własność prywatną, najlepiej zagraniczną. Polacy zaś mają być sprowadzeni do roli taniej siły roboczej. To miał być nasz atut. My zerwaliśmy z taką polityką. Płace w Polsce rosną, a Polacy chcą też godnie zarabiać.

Jaka jest formalna pozycja ministra aktywów państwowych? Czy jego status jest podobny do walnego zgromadzenia dla spółek skarbu państwa?

Tam, gdzie jest stuprocentowa własność państwa, to tak, a tam, gdzie jest ona tylko częściowa, to reprezentuję państwowego właściciela, jestem niejako jego emanacją.

Jednym słowem, Pan Premier ma w swoim zarządzie ok. 200 mld zł. Najbogatszy człowiek w Polsce.

Oczywiście ta wartość zależy od tego, jaką metodę wyliczeń przyjmiemy. Zakładam niestety, że nie aż 200 mld, zapewne około połowy tej sumy, i nie ja, lecz RP. To nasz wspólny majątek, a zarządza nim rząd. Minister aktywów państwowych sprawuje nadzór właścicielski, ale nie jest w nim niepodległy, bowiem jest częścią Rady Ministrów i realizuje politykę przez nią przyjętą i popartą przez większość parlamentarnązawartość zablokowana

Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się