​Węgrzy srodzy wobec Facebooka

numer 2503 - 09.12.2019Świat

BUDAPESZT Węgierscy urzędnicy wlepili Face­bookowi kolejną karę za stosowanie monopolistycznych praktyk. Gigant internetowy będzie musiał zapłacić rekordową grzywnę wynoszącą ok. 3,6 mln euro.

Węgierski Urząd Ochrony Konkurencji (GVH) ocenił, że Facebook złamał prawo poprzez reklamowanie na swojej głównej stronie usług jako bezpłatnych. Co prawda użytkownicy nie musieli płacić za jego usługi, ale firma czerpała zyski z ich aktywności i danych. Oznacza to, że użytkownicy płacili za jej usługi w inny sposób. Firma odwracała uwagę klientów informacjami o braku opłat od tego, że przekazywała reklamodawcom ich dane i treści wpisów.

Użytkownicy nie byli też informowani o wielopoziomowych zobowiązaniach, a zapewniano ich, że korzystanie z usług nie niesie za sobą żadnego ryzyka ani odpowiedzialności. Nie zostali też poinformowali o zakresie wykorzystywania ich danych, a także o ich wartości.

Rekordowa grzywnę w wysokości 1,2 mld forintów (3,6 mln euro) nałożona przez urząd na Facebooka została ustalona przy uwzględnieniu węgierskich dochodów z reklam spółki Facebook Ireland Ltd, a także tego, że firma ta globalnie zmieniła już komunikaty o darmowej treścizawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się