Infrastruktura gotowa na auta elektryczne

​ELEKTROMOBILNOŚĆ \ Rynek czeka na dopłaty

numer 2503 - 09.12.2019Gospodarka

Urząd Dozoru Technicznego (UDT) odebrał pierwsze stacje ładowania elektrycznych samochodów osobowych (EV). Polska sieć ładowarek jest już całkiem dobrze rozwinięta. Słabiej na tym tle wygląda liczba e-aut. Na jeden punkt ładowania przypada w Polsce niespełna pięć samochodów elektrycznych, podczas gdy średnia unijna wynosi osiem.

Zgodnie z prawem nowe stacje ładowania postawione po 30 lipca 2019 r. podlegają odbiorowi UDT przed ich uruchomieniem. Z kolei na certyfikację ładowarek istniejących przed tym terminem operatorzy mają czas do końca lipca 2020 r. Pierwsza odebrana przez UDT pod koniec listopada ładowarka należąca do Polskiej Grupy Energetycznej mieści się w ogólnodostępnej stacji ładowania elektryków w podwarszawskich Ząbkach. Do dziś UDT odebrał kilka kolejnych ładowarek na Dolnym Śląsku.

Według najnowszych danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) w Polsce działa 1748 punktów ładowania aut elektrycznych na 958 ogólnodostępnych stacjach. Blisko co trzecią z nich stanowią szybkie stacje ładowania prądem stałym, a pozostałe to wolne ładowarki prądu przemiennego o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

Liczba stacji ładowania aut elektrycznych przekroczyła już założenia rządowezawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się