Stawką miliardy euro dla Śląska

KLIMAT \ W Komisji Europejskiej wreszcie myślą, jak sfinansować transformację energetyczną

numer 2503 - 09.12.2019Gospodarka

Albo będą pieniądze na transformację energetyczną, albo Komisja Europejska będzie musiała zmniejszyć ambicje związane z polityką klimatyczną – tak minister ds. europejskich Konrad Szymański komentuje nowy projekt KE tzw. Zielony Ład, którego szczegóły mają być zaprezentowane 11 grudnia przed szczytem Rady Europejskiej.

Szymański przypomniał, że w czerwcu Polska nie zgodziła się na przyjęcie zobowiązania unijnego celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Z kilkoma innymi krajami zgłosiła weto, by otworzyć dyskusję o tym, jak dojść do tego celu. – Gdyby nie było tego weta, nie byłoby konstruktywnej wymiany poglądów, jak sfinansować energetyczną transformację. Nowy program KE tzw. Zielony Ład zostałby ogłoszony z fanfarami, a nam pozostałyby apele i błagania o uwzględnienie naszych racji – twierdzi Szymański.

Jego zdaniem dzięki polskiemu wetu otworzono pole negocjacyjne. – Od tego czasu nasi partnerzy zrozumieli, że należy coś zrobić, zaproponować taki sposób osiągnięcia ambitnego planu klimatycznej neutralności, by transformacja energetyczna była akceptowalna. Przede wszystkim przez Polskę, która nie może przechodzić od węgla do OZE z dnia na dzień – powiedziałzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się