fot. mat. pras./d

Stawiamy na budowę elastycznego i mobilnego systemu obrony

​WYWIAD \ Z gen. dyw. JAROSŁAWEM GROMADZIŃSKIM, dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej, rozmawia PAWEŁ KRYSZCZAK (cz. 1)

numer 2503 - 09.12.2019Wywiad

Przy formowaniu nowego związku taktycznego, jakim jest 18. Dywizja Zmechanizowana, skupiamy się przede wszystkim na rozbudowie potencjału bojowego, a nie administracyjnego. Brygady będą wyspecjalizowane oraz będą prowadziły działania samodzielnie, więc niezbędny jest im potencjał bojowy, oczywiście przy wsparciu artylerii oraz zapewnieniu osłony przeciwlotniczej z poziomu dywizji.

Panie Generale, chciałbym się zapytać o realizowany proces formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej. Co udało się zrobić od naszego ostatniego wywiadu, który przeprowadziliśmy rok temu?

Mijający rok był bardzo intensywny. W tym czasie udało nam się sformować sztab dywizji oraz 18. Batalion Dowodzenia, który ten sztab zabezpiecza m.in. w łączność. W czerwcu rozpoczęliśmy formowanie nowej, 19. Brygady Zmechanizowanej, której dowództwo zostało zlokalizowane w Lublinie. Od 29 sierpnia tego roku przyjęliśmy w podporządkowanie 1. Warszawską Brygadę Pancerną z Wesołej oraz 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Obecnie w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, zwanej Żelazną Dywizją, wchodzą już trzy brygady. Ponadto w Łomży rozpoczął się już proces formowania 18. Pułku Logistycznego, który ma zabezpieczyć funkcjonowanie dywizji w zakresie logistycznym, czyli remontów, zaopatrzenia, transportu itp.

Mimo ciągłego procesu formowania uczestniczyliśmy już w ćwiczeniach „Dragon-19”. Niedawno zakończyły się ćwiczenia „Jesion-19”, w których uczestniczyła nasza grupa operacyjna. Tymi ćwiczeniami przygotowywaliśmy się do „Anakondy-20”, która odbędzie się w przyszłym roku.

Pierwszy etap formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej rozpoczął się w ubiegłym roku. Kiedy według planów dowództwa ma zostać zakończony?

Obecnie wchodzimy w fazę płynnego przejścia z pierwszego etapu formowania dywizji w etap drugi. Wszystkie zaplanowane czynności w etapie pierwszym realizujemy zgodnie z koncepcją i harmonogramem formowania dywizji. I tu nie ma żadnych zagrożeń. W przyszłym roku będziemy się koncentrowali na pracach związanych z opracowaniem dokumentacji dla inwestycji infrastrukturalnych. W 2020 r. planujemy też rozpoczęcie formowania batalionu zmechanizowanego w Białej Podlaskiej, dywizjonu artylerii samobieżnej w Siedlcach dla 1. Warszawskiej Brygady Pancernej oraz batalionów czołgów i logistycznego dla 19. Brygady Zmechanizowanej.

Etap drugi ma rozpocząć się w 2021 r. W tym etapie sformowane zostaną jednostki wsparcia i zabezpieczenia dywizji. Od podstaw powstaną 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu niedaleko Zamościa, 18. Pułk Artylerii w Nowej Dębie oraz 18. Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszuzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się