Anglik na pustyni odzyskał pasy

​Boks \ Anthony Joshua podczas gali w saudyjskim mieście Ad-Dirijja pokonał na punkty Andy’ego Ruiza juniora

numer 2503 - 09.12.2019Sport

Anthony Joshua dzięki wygranej zarobił mnóstwo pieniędzy i odzyskał cztery mistrzowskie pasy wagi ciężkiej federacji WBA, IBF, WBO i IBO. Walka Brytyjczyka z Meksykaninem jednak rozczarowała kibiców. Na ringu było nudno. Ruiz, który od poprzedniej walki przytył siedem kilogramów, był wolny i ociężały, a Joshua walczył z nim w bardzo zachowawczy sposób, bojąc się nadziać na jeden z atomowych ciosów Ruiza.

Joshua walczył mądrze, ale brzydko. W imię zasady „cel uświęca środki” robił wszystko, aby przechytrzyć rywala i odzyskać mistrzowskie tytuły. Nie było to jednak zbyt widowiskowe i efektowne.

– Wiem, że moi fani lubią patrzeć, jak obijam ludzi, i mogę to zrobić, ale czasami z niektórymi wojownikami trzeba boksować sprytniej – przyznał Joshua. – Wiedziałem, co Andy zaserwuje na ringu, więc musiałem go pozbawić jego atutów – dodał.

Sama walka była daleka od oczekiwań fanów, którzy mówili o pojedynku roku, a nawet dekady. Joshua zgodnie ze swoim planem zneutralizował atuty Ruiza i wygrał zasłużenie na punkty. Dwóch sędziów obstawiło 118–110 na jego korzyść, a trzeci nawet 119–109.

Oznacza to, że Joshua jest dopiero czwartym człowiekiem w 127-letniej historii światowej wagi ciężkiej, który z powodzeniem odzyskał tytuł w bezpośrednim rewanżu spośród 10 wojowników. Pozostali to: Floyd Patterson, Muhammad Ali i Lennox Lewis. Nazwiska zacne, ale Joshui trudno będzie się znaleźć w panteonie boksu obok nich.

– Mogę czasem ponieść porażkę, ale jeśli dobrze się przygotuję, to nie sądzę, by ktokolwiek mnie pokonał. Wróciłem do startej szkoły, w stylu lat 70. – mówił mistrz na konferencji prasowej.

– Mogę znokautować ludzi, kiedy chcę, i boksować, kiedy chcę. Wieczorem chodziło tylko o wygraną. Wiem, że momentami mogłem zrobić więcej, ale czasami prostota jest genialnazawartość zablokowana

Autor: Artur Szczepanik


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się