​Dynamiczny rozwój wielu dziedzin

numer 2503 - 09.12.2019

Uczestnicy spotkania podsumowującego pierwszy rok funkcjonowania koalicji PiS i Bezpartyjnych Samorządowców przedstawili zestaw wspólnie wypracowanych spraw. Zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami jednym z priorytetów, które postawiła przed sobą rządząca Dolnym Śląskiem od listopada ubiegłego roku koalicja, było obniżenie podatku miedziowego.

W grudniu 2018 r. samorząd regionu rozpoczął też wielki projekt przejęcia od państwa blisko 400 km linii kolejowych (w sumie 22 linie). Ustalono, że poszczególne odcinki będą przejmowane w pakietach po kilka. Celem tych działań jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym w województwie, a jednocześnie ze smogiem.

– Na dziś mamy już przejęte 7 linii, a na pierwszej prowadzącej do Bielawy właśnie wraca ruch pasażerski. Rewitalizacja tego odcinka przebiegła w rekordowym tempie, a wartość inwestycji przekroczyła 15 mln zł. Pasażerowie pojadą pociągiem do Bielawy jeszcze w grudniu po blisko 40 latach przerwy – mówił marszałek Cezary Przybylski.

W czerwcu tego roku zostało uruchomione również połączenie kolejowe Wrocław–Lubin. Do zagłębia miedziowego pociągi wróciły po niemal 20 latach. Lubin był dotąd drugim największym miastem powiatowym w Polsce bez dostępu do kolei (obok Jastrzębia-Zdroju i Siemianowic Śląskich).

Kolejną rzeczą były kwestie zdrowotne. Inwestycje w ochronę zdrowia od lat są jednym z najważniejszych priorytetów samorządu województwa. Po sukcesie wybudowanego od podstaw Nowego Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka, do którego przeniosły się trzy zlokalizowane w różnych miejscach Wrocławia placówki, zapadła decyzja o wybudowaniu w jego sąsiedztwie nowego szpitala onkologicznego.

Nowy Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny, podobnie jak wspomniany szpital im. Marciniaka, zgromadzi w jednym miejscu rozsiane do tej pory lecznice i pozwoli zapewnić najwyższy standard obsługi pacjentów.

– Obecnie trwa przetarg na jego projekt. Pięć konsorcjów walczy o prawo zostania generalnym wykonawcą wartej ok. 600 mln zł. inwestycjizawartość zablokowana

Autor: jw, JG


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się