​Pekin tłumaczy się z obozów dla Ujgurów

numer 2504 - 10.12.2019Świat

ChRL Chińczycy rozpoczęli ofensywę propagandową mającą uzasadnić istnienie tzw. obozów reedukacyjnych dla mniejszości Ujgurów. Jest to odpowiedź na amerykańską ustawę, która je potępia.

Obozy dla Ujgurów zlokalizowano w zamieszkiwanym przez tę mniejszość narodową regionie ChRL – Xinjang. Relacje więźniów, które docierają na Zachód, pokazują, że panują w nich tragiczne warunki, a sami więźniowie są poddawani praniu mózgu i zmuszani do niewolniczej pracy.

We wrześniu br. amerykański senat przyjął ustawę, która wymagałaby od Departamentu Stanu USA monitorowania praw człowieka w Xinjang. W grudniu br., już po wycieku tajnych dokumentów o obozach do mediów, Izba Reprezentantów znacznie zaostrzyła wrześniowy dokument. Obecnie trwa oczekiwanie na zatwierdzenie nowej wersji przez senat.

W odpowiedzi Chiny rozpoczęły ofensywę propagandową mającą na celu usprawiedliwienie istnienia obozów. Shohrat Zakir, gubernator Xinjangu, na briefingu prasowym powtórzył, że pobyt w obozach jest dobrowolny – chociaż opublikowane dokumenty pokazują, że to kłamstwo. Stwierdził, że osoby, które przez nie przeszły, znalazły stabilne zatrudnienie dzięki umiejętnościom, których ich nauczono, a kolejni chętni „przychodzą i odchodzą wolno”zawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się