fot. Dylan Martinez/Reuters

Johnson bierze wszystko

WIELKA BRYTANIA \ Zdecydowane zwycięstwo konserwatystów

numer 2508 - 14.12.2019Świat

Niespodzianka, ale tylko jeśli chodzi o rozmiar zwycięstwa konserwatystów – tak w skrócie można podsumować wynik czwartkowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Rządzona przez premiera Borisa Johnsona partia wprowadzi do Izby Gmin 364 swoich przedstawicieli. Oznacza to, że po kryzysie ostatniego rządu Johnson zdobył dla torysów zdecydowaną większość parlamentarną.

Kiedy Johnson przejmował władzę od Theresy May, torysi znajdowali się w najtrudniejszej sytuacji od lat. Kryzys parlamentarny w praktyce uniemożliwiał im rządzenie, a sama partia zmagała się z konfliktem wewnętrznym pomiędzy zwolennikami wyjścia z UE i pozostania w niej, który ostatecznie doprowadził do czystek i utraty chwiejnej większości. Wydawało się, że oddanie władzy lewicy jest nieuniknione.

Johnson wpadł jednak na pomysł postawienia wszystkiego na jedną kartę. Założył, że Brytyjczycy mają już dość wojny domowej wokół brexitu. Cała retoryka wyborcza torysów została więc oparta na obietnicy, że po zdobyciu większości ostatecznie dokończą ten proces. Strategia okazała się skuteczna. Torysi wygrali w czwartek w imponującym stylu. Zdobyli aż 43,6 proc. głosów, co przełoży się na 364 miejsca w 650-osobowym parlamencie. Da to Johnsonowi komfortową przewagę liczebną nad opozycją. Tym wygodniejszą, że kryzys parlamentarny pozwolił mu na usunięcie z partii prounijnej wewnętrznej opozycji.

Komentatorzy zgadzają się, że ten wynik to osobisty triumf Johnsona. Kiedy obejmował stanowisko, jego pozycja w partii była co najmniej niepewna, a on sam ciągle był zagrożony partyjną rebelią i usunięciem ze stanowiska. Zdobycie wygodnej większości, po raz pierwszy od czasów zwycięstwa Margaret Thatcher w 1987 r., oznacza, że Johnson niemal na pewno dotrwa na stanowisku do następnych wyborówzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama