​Donbas wciąż ze specjalnym statusem

numer 2508 - 14.12.2019Świat

UKRAINA Ustawa o specjalnym statusie władz samorządowych w zajętych przez prorosyjskich separatystów rejonach Donbasu została przedłużona o kolejny rok. Tymczasem Unia Europejska zdecydowała się utrzymać sankcje gospodarcze nałożone na Rosję za aneksję i okupację Krymu.

W trakcie debaty w Radzie Najwyższej Ukrainy przedstawiciel opozycji i były prezydent Petro Poroszenko tłumaczył, że ustawę należało przyjąć, by rosyjski prezydent Władimir Putin nie miał argumentów przeciwko Ukrainie. – Putin marzy o odrzuceniu ustawy o specjalnym statusie Donbasu. Głosowanie „za” pomaga naszej armii w utrzymywaniu obrony z najmniejszymi stratami. Dyplomatom pomaga zaś w zachowaniu koalicji – podkreślił Poroszenko. Przedłużenie aktu poparło w głosowaniu 320 spośród 424 posłów w parlamencie.

Przedłużenie ustawy zadeklarował podczas poniedziałkowego szczytu tzw. czwórki normandzkiej w Paryżu prezydent Wołodymyr Zełenski. Ustawa jest wynikiem porozumienia w sprawie uregulowania konfliktu na Donbasie podpisanego we wrześniu 2014 r. w Mińsku. Ukraińskie władze informowały wcześniej, że ustawa zostanie wdrożona dopiero wtedy, gdy kontrolę nad okupowanymi terytoriami przejmie Kijówzawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama