fot. Radek Pietruszka/PAP

Sukces Polski na unijnym szczycie

​BRUKSELA \ Porozumienie ws. neutralności klimatycznej

numer 2508 - 14.12.2019Świat

Liderzy państw Unii Europejskiej porozumieli się co do osiągnięcia przez Wspólnotę neutralności klimatycznej do 2050 r. W ustaleniach ważną funkcję pełni Polska. Dla naszego kraju wprowadzono zasadę, że w swoim tempie będzie dochodzić do wdrożenia tego celu. To pierwszy od 20 lat wyjątek w konkluzjach Rady Europejskiej i ogromna zasługa premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Podjęliśmy tę decyzję, szanując obawy różnych krajów członkowskich, bo wiemy, że trzeba wziąć pod uwagę różne uwarunkowania krajowe i różne punkty startu – mówił na konferencji prasowej szef Rady Europejskiej Charles Michel. Choć dyplomaci spodziewali się, że debata może się skończyć nawet w piątek rano, bo kompromis ws. neutralności rysował się dosyć mglisto, a rozmowy były bardzo trudne, to jednak wnioski szczytu znalazły akceptację przywódców tuż przed godz. 1 w nocy z czwartku na piątek.

Przyjęcie zapisów, które zwalniają Polskę z konieczności dochodzenia do celu neutralności klimatycznej w 2050 r., wywołało wiele pytań. Zwykle bowiem decyzje szczytu UE przyjmowane są jednomyślnie i dotyczą wszystkich państw członkowskich. Polska przez kilka godzin negocjacji twardo obstawała jednak przy tym, że potrzebuje więcej konkretów ws. finansowania kosztów transformacji energetycznejzawartość zablokowana

Autor: Konrad Wysocki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama