Przyjaciel Polski uhonorowany

numer 2508 - 14.12.2019Świat

WASZYNGTON Robert Dole otrzymał z rąk ambasadora RP w USA Piotra Wilczka Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenie byłemu republikańskiemu senatorowi wręczono za wyjątkowy wkład w przemiany polityczne i gospodarcze w Polsce.

Uroczystość odznaczenia 96-letniego Roberta Dole’a miała miejsce w czwartek w biurze długoletniego kongresmena i byłego senatora Partii Republikańskiej, które zlokalizowane jest w Waszyngtonie. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.

Robert Dole jest przedstawicielem tzw. wielkiej generacji (ang. G.I. Generation), która brała udział w walkach w czasie II wojny światowej. W 1942 r. zdecydował się wstąpić do wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych. Jako podporucznik trafił do 10. Górskiej Dywizji, która została wysłana do walk we Włoszech. W kwietniu 1945 rzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama