reklama


​Orlen i Pesa zbudują pociąg na wodór

numer 2508 - 14.12.2019Gospodarka

INNOWACJE PKN Orlen i Pesa Bydgoszcz podpisały list intencyjny ws. współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu towarowego. Obie spółki zamierzają opracować projekt pojazdu szynowego zasilanego wodorem. Jako pierwszy powstanie prototyp lokomotywy, potem planowana jest budowa pasażerskich zespołów trakcyjnych.

Jak poinformował PKN Orlen, planowana współpraca obejmie wymianę informacji oraz badania, które doprowadzą do opracowania przez Pesa Bydgoszcz pojazdu szynowego wyposażonego w napęd oparty na wodorowych ogniwach paliwowych. „Obie firmy przeprowadzą testy pojazdów szynowych zasilanych wodorem i docelowo wdrożą je do komercyjnych rozwiązań” – podał Orlen. Wyjaśnił, że technologia ta będzie mogła zostać wykorzystana zarówno w lokomotywach towarowych, jak i pojazdach szynowych przeznaczonych do przewozu osób.

– Jako pierwsze prototypy napędzane paliwem wodorowym powstaną lokomotywy, potem planowana jest budowa pasażerskich zespołów trakcyjnych – powiedział wiceprezes Pesy Krzysztof Zdziarski po podpisaniu z PKN Orlen listu intencyjnegozawartość zablokowana

Autor: jak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama