reklama


​Przemilczane cierpienia kobiet

numer 2508 - 14.12.2019Kultura

FILM Inwigilacja i zastraszanie kobiet podczas stanu wojennego przez komunistyczny aparat terroru to temat nowego filmu Stowarzyszenia Dumni z Polski pt. „Nie zabierajcie Mamy”. Jego premiera odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 17 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Głównym elementem dokumentu są wywiady przeprowadzone z represjonowanymi kobietami. To przede wszystkim żony i matki, które opowiadały swoje przeżycia związane z aresztowaniem, internowaniem i innymi działaniami służb bezpieczeństwa PRL wymierzonymi przeciwko nim oraz ich rodzinom.

– Pamiętam, jak dziewczynki płakały, pamiętam, jak młodsza wymiotowała z nerwów podczas zabierania mnie z domu. Chciałam, żeby esbecy jak najszybciej wyszli z domu, żeby moje córki nie przeżywały tak bardzo, że mamę zabierają – mówi jedna z bohaterek filmu. – Wszedł oficer na górę. Przesłuchanie jedno, drugie… Wiedzieli wszystko… I siedziałam ze złodziejką, z morderczynią, z prostytutką – opowiada inna bohaterka filmu.

W filmie są także wspomnienia dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek. Relacje ofiar są w dokumencie komentowane przez specjalistę ds. kryminalistyki kom. Jacka Wronę. Tło wywiadów stanowią m.inzawartość zablokowana

Autor: Maria Kobylińska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama