COP25 rozczarował wszystkich

​MADRYT \ Greta swoimi wpadkami skradła show dorosłym

numer 2510 - 17.12.2019Świat

Zakończył się kolejny szczyt klimatyczny ONZ, który odbywał się w Madrycie. Jego uczestnicy mimo przedłużanych rozmów byli rozczarowani osiągniętymi ustaleniami, w których zabrakło konkretów.

COP25 miał zgodnie z planem skończyć się w piątek. Kiedy delegaci z niemal 200 państw zrozumieli, że do tego czasu nie uda się osiągnąć żadnego porozumienia, zdecydowali się go przedłużyć o kolejny dzień, a następnie o jeszcze jeden. Mimo że obecna edycja stała się dzięki temu najdłuższa w ćwierćwiecznej historii tej imprezy, osiągnięte porozumienie mało kogo zadowoliło. Jest ono pełne ogólników o konieczności walki ze zmianą klimatu i dalszego ograniczania emisji, ale komentatorzy podkreślają, że zabrakło w nich konkretów. Te zostały przerzucone na przyszłoroczny szczyt, który będzie miał miejsce w szkockim Glasgow. Nie udało się również wynegocjować powstania nowego globalnego rynku handlu emisji CO2.

Na tym najbardziej zależało Unii, której firmy z racji kosztów emisji CO2 nie wytrzymują konkurencji. Jednak to właśnie unijni negocjatorzy odrzucili pierwotne, krytykowane przez ekologów plany dotyczące handlu emisjami. – Szukamy kompromisu – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. – Ale w żadnym wypadku nie zaakceptujemy kompromisu, który zagrozi integralności środowiska – dodał. Delegatom nie udało się również ustalić, skąd wziąć środki – ok. 100 mld euro – na zwalczanie efektów zmian klimatu w państwach trzeciego świata, na co zgodzono się już w 2013 r., ale w co wiele państw nie bardzo chce się angażować.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyznał, że efekty szczytu go rozczarowały. „Społeczność międzynarodowa straciła ważną okazję do pokazania zwiększonej ambicji w kwestii łagodzenia, adaptacji i finansowania mającego na celu walkę z kryzysem klimatycznym” – napisał na Twitterzezawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama