​Antydyskryminacyjne protesty w Indiach

numer 2511 - 18.12.2019Świat

NOWE DELHI Muzułmańscy studenci protestują przeciwko nowej ustawie imigracyjnej wprowadzonej przez rząd Indii. Twierdzą, że dyskryminuje ona wyznawców islamu i jej celem jest marginalizacja muzułmańskiej mniejszości.

Rząd Indii wprowadził w ubiegłym tygodniu nową ustawę dotyczącą nielegalnych imigrantów. W jej świetle mieszkańcy sąsiednich państw – Pakistanu, Afganistanu i Bangladeszu – którzy uciekli do Indii przed prześladowaniem religijnym i mieszkają tam nielegalnie, łatwiej będą mogli otrzymać prawo pobytu.

Nowa ustawa od początku wzbudziła sporo kontrowersji. Dotyczy bowiem wyznawców hinduizmu, chrześcijaństwa i kilku innych religii, a z jej przepisów nie mogą skorzystać imigranci muzułmańscy. Spowodowało to liczne oskarżenia o dyskryminację, także ze strony ONZ. Rząd premiera Narendry Modiego argumentował, że w wymienionych państwach muzułmanie są większością, nie są więc przez nikogo prześladowani.

Nowa ustawa wywołała falę protestów. Od weekendu biorą w nich udział głównie muzułmańscy studenci. Najgorsza sytuacja miała miejsce w kampusie islamskiego uniwersytetu Jamia Millia Islamia (JMI) w Nowym

Delhizawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się