Nie będzie zawieszenia działalności rządu

​USA \ Budżet zatwierdzony

numer 2512 - 19.12.2019Świat

Głosowanie nad impeach­mentem prezydenta Donalda Trumpa i głębokie podziały partyjne nie wpłynęły na zaaprobowanie budżetu federalnego na rok budżetowy 2020. Przyjęto również budżet Pentagonu.

W przypadku zatwierdzenia przez Senat i podpisania przez prezydenta Donalda Trumpa pakietu dwóch ustaw o wydatkach rządu federalnego w roku budżetowym 2020 rząd federalny uniknie groźby zawieszenia działalności. Pakiet ustaw budżetowych zapewni płynność finansową do 30 września 2020 r. Pomimo apeli o dokonywanie oszczędności przewidziano w nim wzrost wydatków rządu w stosunku do zeszłego roku o 50 mld dol.

To zaś przyczyni się do wzrostu łącznego deficytu rządu w ciągu najbliższych dziesięciu lat o 500 mld dol., co spowoduje jego powiększenie się do ponad 23 bln dol.

W pakiecie przewidziano przeznaczenie 1,375 mld dol. na budowę gigantycznego muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem, co było jednym z głównych celów jeszcze z kampanii wyborczej prezydenta Trumpa. Republikanie wynegocjowali również pieniądze na programy związane

m.in. z ograniczeniami w dostępie do aborcji. Demokraci zaś w zamian zyskali środki na podwyżki dla pracowników federalnych, a także

m.in. na przeznaczenie 25 mln dolzawartość zablokowana

Autor: Petar Petrović


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się