Johnson spieszy się do wyjścia

BREXIT \ Wielka Brytania poza UE do końca 2020

numer 2512 - 19.12.2019Świat

Po tym, jak Partia Konserwatywna zdecydowanie wygrała niedawne wybory, sprawa brexitu została przesądzona. Teraz jednak rząd premiera Johnsona zapowiada, że pełne wyjście z UE dokona się do końca roku 2020, niezależnie, czy do końca tzw. okresu przejściowego uda się wynegocjować nową umowę handlową z Unią Europejską.

Zwycięstwo i zdobycie zdecydowanej większości w Izbie Gmin daje pewność, że już niedługo ratyfikowana zostanie umowa wyjścia, wynegocjowana przez premiera Borisa Johnsona, w dużej mierze oparta na tym, co wcześniej z unijnymi negocjatorami ustaliła premier Theresa May. To jednak nie oznacza jeszcze ostatecznego końca brexitowej sagi. Wraz z końcem stycznia 2020 r. Wielka Brytania formalnie opuści UE, ale wtedy rozpocznie się okres przejściowy, w którym będzie obowiązywało jeszcze wiele unijnych regulacji i przepisów. Okres ten kończy się 31 grudnia 2020 r., ale do końca czerwca 2020 r. brytyjski rząd ma formalną możliwość złożenia prośby o jego przedłużenie (maksymalnie do końca 2022 r.)

Jak jednak wynika z kampanijnych zapowiedzi samego Johnsona, jego rząd nie zamierza prosić o przedłużenie okresu przejściowego. We wtorek potwierdził to rzecznik brytyjskiego rządu, stwierdzając, że Wielka Brytania opuści obszar regulacyjny UE, czyli wspólny rynek towarów, usług i kapitału, a także unię celną, do końca 2020 rzawartość zablokowana

Autor: Maciej Kożuszek


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się