Bruksela obroni polskich przewoźników?

​TRANSPORT \ KE uważa, że tzw. pakiet mobilności jest niezgodny z Zielonym Ładem

numer 2512 - 19.12.2019Gospodarka

Komisja Europejska może interweniować w sprawie tzw. pakietu mobilności, czyli propozycji przepisów dotyczących przewoźników drogowych. Według niej pakiet jest niezgodny z Zielonym Ładem. To dobra informacja dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które wskazują na protekcjonistyczny charakter przepisów.

Przepisy forsowało kilka państw zachodniej Europy, przede wszystkim Francja, Niemcy i Austria. Przeciwna im była Polska, a także część krajów naszego regionu. Ostatecznie jednak zostały poparte w głosowaniu przez Radę UE i Parlament Europejski. W ubiegłym tygodniu kompromis w sprawie ich ostatecznego kształtu zawarli negocjatorzy europarlamentu i fińskiej prezydencji reprezentującej kraje członkowskie.

Okazuje się jednak, że Komisja Europejska jest zawiedziona wynikami tych negocjacji. – Propozycje nowych przepisów nie są zgodne z europejskim Zielonym Ładem – powiedział w Strasburgu wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis. – Chodzi m.in. o obowiązkowe powroty ciężarówek do krajów rejestracji co osiem tygodni i restrykcje dotyczące operacji, w których wykorzystywane są co najmniej dwa środki transportu. Takie propozycje nie znalazły się w pierwotnym projekcie KE – podkreślił Dombrovskiszawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się