fot. POOL New/Reuters

Królowa zdradziła program torysów

LONDYN \ Trwają prace nad zakończeniem brexitu

numer 2514 - 21.12.2019Świat

Elżbieta II wygłosiła tradycyjne przemówienie w Izbie Lordów, będące zapowiedzią programu nowego rządu. Zapowiedziała w nim, że premier Boris Johnson jak najszybciej doprowadzi brexit do końca.

Państwowe otwarcie parlamentu to bardzo skomplikowana ceremonia, nawiązująca do długiej tradycji brytyjskiego parlamentaryzmu. Jej kluczowym elementem jest przemówienie królowej, które odbywa się w Izbie Lordów. Autorem spisanego na pergaminie przemówienia jest zawsze aktualny premier, a jego treść to zapowiedź działań rządu na najbliższy rok.

Z 25 ustaw zapowiedzianych przez królową aż siedem dotyczyło brexitu. Najważniejsza z nich, dotycząca umowy z UE, zakłada, że Wielka Brytania wyjdzie ze Wspólnoty do 31 stycznia. W ustawie znajduje się również zakaz przedłużenia okresu przejściowego na czas po grudniu 2020 r.

Zdaniem komentatorów ustawy brexitowe dowodzą, że rząd Borisa Johnsona nie ma zamiaru pójść na jakiekolwiek kompromisy z prounijną opozycją. W porównaniu z poprzednimi propozycjami usunięto np. wpływ parlamentu na to, jak będą wyglądać późniejsze stosunki z UEzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się