fot. Pixabay/d

Rodzina ponad wszystko

CZAS ŚWIĄT \ Jak Polacy spędzają Boże Narodzenie i okres przedsylwestrowy

numer 2516 - 24.12.2019Temat Dnia

Według badań BIG InfoMonitor 71 proc. Polaków spędzi święta w domu, w gronie rodzinnym. Z roku na rok rośnie jednak liczba osób wyjeżdżających poza miejsce zamieszkania i tych, którzy decydują się na wyjazd świąteczno-noworoczny.Dzisiaj najspokojniejszy wieczór w roku. Zdecydowana większość z nas zasiądzie do wigilijnej wieczerzy i podzieli się opłatkiem. Według badań aż 71 proc. Polaków w tym roku spędzi ten dzień z rodziną. 99 proc. badanych deklaruje, że w tych dniach składa sobie życzenia, a aż 98 proc. dzieli się opłatkiem. Podobny odsetek decyduje się na choinkę w domu. To bardzo dobry wynik, gdy weźmie się pod uwagę, że jedynie 23 proc. badanych określa Boże Narodzenie jako święto religijne. Większość używa raczej wyrażenia „rodzinne” (56 proc.).

Jak zauważają analitycy, o ile Wigilia to czas poświęcany głównie rodzinie, o tyle pierwszy dzień świąt przeznaczamy dla szerszego kręgu znajomych i rodziny, ale nie tylko. Co ciekawe, rośnie odsetek ludzi, którzy zapraszają do stołów wigilijnych znajomych. Dzisiaj jest to 9 proc., podczas gdy jeszcze kilka lat temu było to 4 proc.

W pierwszy i drugi dzień świąt wielu z nas odwiedza przyjaciół i organizuje wspólne wyjścia. Nawet 50 proczawartość zablokowana

Autor: Jacek Liziniewicz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się