fot. Jason Lee/Reuters

Seul, Tokio i Pekin o bezpieczeństwie Azji

AZJA WSCHODNIA \ Szczyt trójstronny w Chengdu

numer 2516 - 24.12.2019Świat

Dziś z udziałem prezydenta Korei Południowej Muna Jae-ina i premierów Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) oraz Japonii, Li Keqianga oraz Shinzō Abego, rozpoczyna się trójstronny szczyt w chińskim mieście Chengdu. W agendzie rozmów pojawi się temat współpracy gospodarczej i sytuacji na Półwyspie Koreańskim.Szczyt przywódców poprzedziły rozmowy ministra handlu ChRL Zhonga Shana, japońskiego ministra handlu Hiroshiego Kajiyamy oraz szefa resortu przemysłu Korei Południowej Sunga Yun-mo. Podczas niedzielnego spotkania w Pekinie ministrowie ci uzgodnili prowadzenie dalszych negocjacji ws. trójstronnego porozumienia handlowego oraz szerszej umowy RCEP, do której przystąpiło kilkanaście państw regionu Pacyfiku.

Z kolei wczoraj w Pekinie odbyło się spotkanie z udziałem prezydentów Chin i Korei Południowej, Xi Jinpinga i Muna Jae-ina, oraz premiera Japonii Shinzō Abego. Przywódcy rozmawiali o kwestiach handlowych i bezpieczeństwie regionalnym.

Na oddzielnym poniedziałkowym dwustronnym spotkaniu w Pekinie Abe rozmawiał z Xi m.in. o współpracy gospodarczej i nadchodzącej wizycie prezydenta Chin w Japoniizawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się