Pod kobylim kościołem

MAZOWSZE \ Rokicie

numer 2519 - 30.12.2019Podróże

Trzech panów spod lokalnego sklepu równocześnie obraca głowy w moim kierunku. Zastanawiają się zapewne, po co jakiś miastowy przyjechał do ich Rokicia. W dodatku w taką pogodę.

Zimno dziś. Nieprzyjemnie. Sądziłem, że tego dnia zwiedzę Płock – miasto wciąż nie tak oczywiste na turystycznym szlaku. A zarazem miasto, w którym rezydowali choćby Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. Temu drugiemu miasto zawdzięczało swego czasu nawet stołeczność. Miejscowość jako siedziba biskupów i książąt siłą rzeczy musiała się stać najbardziej rozwiniętym miastem średniowiecznego Mazowsza. A co za tym idzie – obfituje dziś w liczne zabytkowe pałace, kościoły, kamienice.

– Prawdziwie romańskiego stylu to ty u nas już dziś nie znajdziesz… – te słowa działają na mnie jak wylanie kubła zimnej wody. – Jeśli szukasz prawdziwie romańskiej perełki, jedź dalej, za Płock. Ot, 16, może 17 km. Jedź, a nie pożałujesz – poleca mi jeden z mieszkańców Płocka.

Jadę więc. Nie mam za bardzo pojęcia, co takiego czeka mnie na północno-zachodnich rubieżach Płocka. Malownicza trasa wiedzie wzdłuż coraz szerszego koryta Wisły. W tym miejscu z rzeką nie ma już żartów. Pędzi jak oszalała. Droga poprowadzona wzdłuż jej prawego brzegu to wznosi się, to znów opada. Co rusz wpada do jakiegoś ciemniejszego zagajnika porośniętego przez nadrzeczne łęgi.

Wreszcie jest. Stoi po lewej stronie drogi. Bardzo niedaleko rzeki. Na wysokiej skarpie rozciągającej się nad królową polskich rzek.

To kościół pw. św.św. Piotra i Pawła. Dlaczego to tak szczególne miejsce, polecane przez samych płocczan? Oto na zapomnianym skrawku Mazowsza znajduje się najstarsza w całości ceglana świątynia tej części Polski. Jej mury pamiętają połowę XIII w. A skoro świątynia ma już niemal 800 lat, siłą rzeczy musiały powstać legendy związane z jej istnieniem.

Jak choćby ta o wzgórzu, na którym stoi. Ponoć w owym XIII w. było to ulubione miejsce wypasu dla dzikich konizawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się