fot. Archiwum prywatne/d

Naganiacz „z metra cięty”

GRODZKIGATE \ 5 tys. zł za lepszą opiekę na oddziale prof. Grodzkiego

numer 2520 - 31.12.2019Temat Dnia

Na oddziale torakochirurgii szpitala Szczecin-Zdunowo, kierowanym przez prof. Tomasza Grodzkiego, rodzina pani Józefy musiała zapłacić 5 tys. zł za lepszą opiekę. – To był taki niewysoki lekarz, mówiłam na niego „z metra cięty” – wspomina pani Józefa. – Tam była grupa lekarzy naganiaczy. On był jednym z nich. Zbierał pieniądze od pacjentów, ale w cztery oczy. Trzeba było dać cegiełkę – 5 tys. zł.

Pani Józefa wraz z mężem mieszkają w ciasnym mieszkaniu na jednym ze szczecińskich osiedli. Mąż od ponad 20 lat jest na rencie. Pani Józefa na emeryturze. Nie wychodzi z mieszkania, może się poruszać jedynie za pomocą tzw. balkonika. Lekarze stwierdzili u niej nowotwór.

W lutym 1998 r., mając 50 lat, trafiła na odział prof. Tomasza Grodzkiego. Spędziła tam miesiąc. Leżała w ośmioosobowej sali, w której wszyscy pacjenci mówili o tym, że za lepszą opiekę lub operację trzeba dodatkowo zapłacić.

– Chciałem, żeby żona miała lepszą opiekę. Porozmawiałem z jednym z lekarzy. Powiedział, że u nas odbywa się to w ten sposób, że jest „cegiełka na szpital” – wspomina mąż pani Józefy.

– To był taki niewysoki lekarz, mówiłam na niego „z metra cięty” – wspomina pani Józefa. – Tam była grupa lekarzy naganiaczy. On był jednym z nich. Zbierał pieniądze od pacjentów, ale w cztery oczy. Trzeba było dać tę cegiełkę – 5 tys. zł. Z ośmioosobowej sali, w której leżałam, tylko jedna kobieta nie dała. Najpierw córka zaniosła koniak i kawę. Ten mały lekarz powiedział, że takich rzeczy to oni nie biorą, ale ostatecznie i to zgarnął – wspomina.

Mąż pani Józefy nie był w stanie sam zapłacić 5 tys. zł lekarzowizawartość zablokowana

Autor: Tomasz Duklanowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się