​W nowy rok w oczekiwaniu na impeachment

numer 2520 - 31.12.2019Świat

WASZYNGTON Demokratom udało się doprowadzić do impeachmentu Donalda Trumpa, czyli wszczęcia procedury stosowanej wobec polityków i urzędników USA oskarżonych o złamanie prawa lub nadużycia urzędu, przypominającej proces sądowy. Nadal jednak nie przekazali sprawy do rozpatrzenia Senatowi – i nie wiadomo, kiedy to zrobią.

Impeachment Trumpa był niewątpliwie historycznym wydarzeniem. Demokraci wprawdzie rutynowo próbują wykorzystywać tę procedurę przeciwko niemal każdemu republikańskiemu prezydentowi, ale sprawy nigdy jeszcze nie zaszły tak daleko. Trump jest dopiero trzecim prezydentem USA – i pierwszym republikaninem – który został poddany tej procedurze.

Jak pisała „Codzienna”, w ciągu kadencji prezydenta Trumpa lewica kilkukrotnie próbowała doprowadzić do rozpoczęcia procedury impeachmentu. Udało im się to dopiero w ostatni dzień października, kiedy Izba Reprezentantów przegłosowała odpowiedni wniosek.

Do usunięcia Trumpa ze stanowiska potrzeba jednak jeszcze czegoś w rodzaju przeprowadzenia procesu w Senacie. Dla wszystkich jest jednak jasne, że lewica nie ma szans na zdobycie potrzebnej większości 67 głosów senatorów. Na razie nie wiadomo, kiedy dojdzie do głosowaniazawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się