Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Jeden zabytek, wiele pytań

Dodano: 07/01/2020 - numer 2524 - 07.01.2020
Mediom śledzącym przebieg walki prowadzonej przez społeczność południowego Śródmieścia Warszawy z planami wzniesienia dwóch zespolonych ze sobą wieżowców zwanych Roma Tower umknęła istotna informacja sprzed dziesięciu dni. Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków (MWKZ) Jakub Lewicki wpisał do rejestru zabytków budynek plebanii parafii św. Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51. Dom ten został wzniesiony w 1884 r. i nadbudowany jedną kondygnacją w roku 1942 podczas usuwania zniszczeń z września 1939 r. Decyzja o wpisie jest efektem wniosku, który w lipcu 2016 r. złożyło w tej sprawie Stowarzyszenie Obrońcy Zabytków Warszawy (OZW). Badania Narodowego Instytutu Dziedzictwa, zlecone w toku postępowania prowadzonego przez MWKZ, ujawniły nowe interesujące fakty dotyczące historii budynku,
     

34%
pozostało do przeczytania: 66%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze