Wrocławski naukowiec w Ameryce

numer 2525 - 08.01.2020

Dr inż. Łukasz Sterczewski z Wydziału Elektroniki PWr przebywa na dwuletnim stażu w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. Pracując nad dokładnymi laserami, spotyka kandydatów na astronautów, konstruktorów łazików i satelitów, a także poznaje branżę kosmiczną z zupełnie nowej perspektywy.

Laboratorium Napędu Odrzutowego (Jet Propulsion Laboratory, JPL) NASA to jedno z centrów badawczych amerykańskiej agencji kosmicznej, które znajduje się w Pasadenie w stanie Kalifornia. Placówka ta odpowiada m.in. za prowadzenie kosmicznych lotów bezzałogowych i jest centrum dowodzenia dla prób przeprowadzanych przez NASA w przestrzeni kosmicznej poza strefą przyciągania Ziemi. Wśród projektów prowadzonych w laboratorium znalazły się misja Gallileo Jupiter, misje łazików marsjańskich Mars Pathfinder i Mars Exploration Rovers.

Dr inż. Łukasz Sterczewski tytuł inżyniera uzyskał na kierunku automatyka i robotyka na Wydziale Elektroniki PWr, a studia magisterskie ukończył z wyróżnieniem na anglojęzycznej specjalności advanced applied electronics na kierunku elektronika. W 2018 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dziedzinie telekomunikacji za wyróżnioną rozprawę „Signal Processing in Terahertz And Mid-Infrared Spectroscopy With Frequency Combs”, której promotorem był prof. Edward Pliński z PWr, a kopromotorem prof. Gerard Wysocki z Uniwersytetu Princeton.

Jest m.in. zdobywcą grantu naukowego Fundacji Kościuszkowskiej na badania naukowe w USA w 2017 r. oraz stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia w roku akademickim 2017/2018, a także laureatem stypendium Start przyznawanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej dla najzdolniejszych młodych naukowców z 2018 r.

W swojej pracy naukowej zajmuje się spektroskopią laserową, czyli techniką, w której wykorzystuje się laser do badania odziaływania światła z materią. To z kolei umożliwia oszacowanie składu chemicznego badanej próbki i to w sposób zdalny – wystarczy, że światło lasera przejdzie przez badany obiekt i do niego wróci.

Przygoda Sterczewskiego z Ameryką zaczęła się późną wiosną 2015 r. właśnie na Politechnice Wrocławskiej. Będąc doktorantem pierwszego roku, uczestniczył w wykładach prof. Gerarda Wysockiego z Uniwersytetu Princeton, który przebywał we Wrocławiu w ramach programu Visiting Professors. – Zaimponował mi wtedy nowatorski charakter badań prowadzonych przez profesora w Princeton oraz ich zbieżność z moimi zainteresowaniami. Po pierwszym wykładzie zostałem w sali i przedstawiłem mu swoje badania oraz eksperymenty spektroskopowezawartość zablokowana

Autor: jw


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama