fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Komisja wenecka tropem donosików marszałka

LEGISLACJA \ Grodzki skarży na Polskę do instytucji UE i Rady Europy

numer 2526 - 09.01.2020Polska

Dziś na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego przyjadą do kraju przedstawiciele komisji weneckiej. Wczoraj polityk rozmawiał na temat reformy polskiego sądownictwa w Brukseli z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Věrą Jourovą oraz komisarzem Didierem Reyndersem. – To, co robi Grodzki, jest zwyczajnie skandaliczne – mówi „Codziennej” była minister rodziny, europoseł Elżbieta Rafalska.

Pod koniec grudnia 2019 r. rzecznik KE Christian Wigand poinformował, że Komisja poprosiła listownie prezydenta Andrzeja Dudę, premiera, a także marszałków Sejmu i Senatu o wstrzymanie prac nad nowelizacjami ustaw sądowych. KE zamierzała najpierw sprawdzić zgodność wprowadzanych przepisów z prawem unijnym. Sejm przyjął nowelizacje, nie czekając na ocenę komisji. Teraz ustawami ma się zająć Senat.

Jedynym politykiem, który w grudniu odpowiedział pozytywnie na prośbę KE, był marszałek Grodzki. Jak podaje Senat na swojej stronie internetowej, polityk zadeklarował Komisji, że „należycie rozważy wszystkie projekty aktów prawnych, które mogą zagrozić praworządności w Polsce i polskiemu sądownictwu”.

Zgodnie z zapowiedzią Grodzki postanowił skonsultować nowelizacje z Komisją Europejską. Wczoraj pojechał do Brukseli, by spotkać się z wiceprzewodniczącą KE Věrą Jourovą oraz komisarzem ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Akty prawne, na temat których rozmawiali politycy, to – jak informuje GazetaPrawna.pl – nowelizacje m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych, Prawa o ustroju sądów administracyjnych i Ustawy o Sądzie Najwyższym, a także ustaw dotyczących sądów wojskowych i prokuratury.

Grodzki uważa, że treść przepisów jest „niebezpieczna” i „zagraża polskiej samorządności”zawartość zablokowana

Autor: Maria Kobylińska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się