fot. Ceerwan Aziz/Reuters

Przede wszystkim rozwaga

BEZPIECZEŃSTWO \ Reakcje polskich władz na kryzys na Bliskim Wschodzie

numer 2526 - 09.01.2020Polska

Sytuacja polskich żołnierzy w Iraku jest pod kontrolą. W kontekście tego, co może się wydarzyć na Bliskim Wschodzie, chciałbym zaapelować do opozycji, żeby współpracowała z rządem. Dążymy do tego, by nastąpiła deeskalacja – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wczoraj prezydent Andrzej Duda zwołał specjalne spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Z kolei szef MON przed sejmową komisją obrony narodowej przedstawił informację w tej sprawie.

W nocy z wtorku na środę świat obiegła informacja o ataku Iranu na dwa amerykańskie cele: bazę lotniczą Al-Asad w pobliżu miasta Hit w środkowym Iraku oraz lotnisko wojskowe w Irbilu w irackim Kurdystanie. W jednej z nich znajdowali się także Polacy, nikomu nic się nie stało.

Od wczorajszego rana najważniejsi politycy w naszym państwie zapewniają, że bacznie analizują sytuację na Bliskim Wschodzie. Jako pierwszy do sprawy odniósł się minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. – Mamy kontakt z polskim dowództwem. W jednej z tych baz są polscy żołnierze. Wiemy na pewno, że oni nie ucierpieli w wyniku tego ataku, to dla nas jest najważniejsze – mówił szef polskiej dyplomacji.

Dodał też, że Polska podziela zdanie sojuszników w NATO co do kontynuacji misji w Iraku. – Na razie jest decyzja, żeby kontynuować tę misję. To jest misja o charakterze szkoleniowym, ona jest ważna dla stabilizacji regionu, dla walki z IS. Ale zarazem są przyjmowane różne inne warianty, jest też wariant przeniesienia tej misji do Kuwejtu, jeżeli byłoby zbyt duże niebezpieczeństwo – wyjaśnił minister Czaputowicz.

Następny uspokajający głos popłynął od szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego. – Jesteśmy w stałym kontakcie z panem prezydentem. […] W kontekście tego, co może się tam wydarzyć, chciałbym zaapelować do opozycji, żeby współpracować z rządemzawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się