fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Rosyjska gra na Holokauście

​KOMENTARZE \ Echa decyzji prezydenta RP w sprawie uroczystości w Jerozolimie

numer 2526 - 09.01.2020Świat

Decyzja prezydenta RP Andrzeja Dudy, który zapowiedział, że nie weźmie udziału w 5. Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie z powodu odmowy prawa do wystąpienia, została poparta przez czołowych polskich polityków, m.in. premiera i szefa dyplomacji. Postawę prezydenta zauważyły też izraelskie media. Warto przypomnieć, że na forum planowane jest wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina. Współorganizatorem uroczystości jest zaś rosyjski oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor, mający bliskie powiązania z Kremlem.

Po posiedzeniu Rady Gabinetowej, na której prezydent ogłosił swoją decyzję, premier RP Mateusz Morawiecki poparł stanowisko Andrzeja Dudy i powiedział, że Rosja najprawdopodobniej nadal będzie prowokować nasz kraj fałszerstwami historycznymi na temat przyczyn i odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej. Z kolei szef polskiej dyplomacji prof. Jacek Czaputowicz ocenił, że prezydent podjął dobrą decyzję, gdyż uroczystości w Jerozolimie mają charakter polityczny.

Decyzja prezydenta odbiła się echem w izraelskich mediach. Portal Times of Israel podał, że izraelscy dyplomaci szukali rozwiązania potencjalnej sprzeczki dyplomatycznej. Padły też słowa o „gorzkim sporze rosyjsko-polskim” dotyczącym początku II wojny światowej. Równocześnie przyznano, że Polska została poparta przez amerykańskich i izraelskich dyplomatów.

W grudniu prezydent FR w serii wypowiedzi szkalował Polskę, co spotkało się ze zdecydowaną odpowiedzią strony polskiej. Władimir Putin oskarżył nasz kraj o współpracę z Hitlerem. To jednak nie przeszkodziło organizatorom uroczystości w Yad Vashem zaprosić rosyjskiego lidera oraz umożliwić mu wygłoszenie przemówieniazawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się