​Lewica z mniejszościowym rządem

numer 2526 - 09.01.2020Świat

HISZPANIA Lewicowy koalicyjny rząd, na czele którego stoi Pedro Sánchez, uzyskał wotum zaufania. W skład nowego mniejszościowego rządu, poza Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE), wchodzi również ugrupowanie Unidas Podemos.

W głosowaniu, które odbyło się w hiszpańskim Kongresie Deputowanych, za wotum zaufania dla rządu opowiedziało się 167 posłów. Przeciwko było 165 parlamentarzystów. Kluczowa dla decyzji okazała się nieobecność podczas głosowania polityków z Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) oraz Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV). Zaprzysiężenie pierwszego od 80 lat w Hiszpanii koalicyjnego rządu odbyło się wczoraj, natomiast na piątek zaplanowane jest jego pierwsze posiedzenie.

Tym samym kończy się trwający wiele miesięcy kryzys rządowy w Hiszpanii. W lutym ub.r. Pedro Sánchez nie uzyskał od Kongresu Deputowanych poparcia ws. rządowego projektu budżetu. Z tego też względu zdecydował się na rozpisanie przedterminowych wyborów w kwietniu 2019 r. Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza nie zdobyła jednak w nich większościzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się