fot. Fars News/Reuters

Rakietowa zemsta Teheranu

IRAN \ Armia uderzyła w bazy USA

numer 2526 - 09.01.2020Świat

W ramach odwetu za zabicie przed kilkoma dniami przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego tamtejsza Gwardia Rewolucyjna wystrzeliła 22 rakiety w kierunku baz koalicyjnych w Iraku. – Żaden z żołnierzy nie zginął. Ponieśliśmy minimalne straty w infrastrukturze – powiedział podczas konferencji prezydent USA Donald Trump.

Atak miał miejsce we wtorek między godz. 1.45 a 2.45 rano czasu lokalnego. Według informacji irackich sił zbrojnych, odpalono 22 rakiety na dwie bazy – lotniczą Ain al-Asad oraz bazę w Irbilu. W ataku nie zginęli żadni żołnierze USA, Iraku czy sił międzynarodowej koalicji. Potwierdził to prezydent Donald Trump podczas specjalnej konferencji prasowej. – Iran jest głównym sponsorem terroryzmu. Chęć posiadania przez ten kraj broni atomowej jest wielce niebezpieczna. Dopóki będę prezydentem USA, Iran nie wejdzie w posiadanie tej broni – powiedział Trump. – Zbyt długo tolerowaliśmy zachowanie Teheranu na Bliskim Wschodzie – dodał. – Zwrócę się do NATO o większe zaangażowanie sojusznicze w tamtym regionie – wskazał Trump.

Odpowiedzialność za zamach wzięła na siebie irańska Gwardia Rewolucyjna. W oficjalnym oświadczeniu stwierdzili, że to zemsta za śmierć gen. Sulejmaniego. „Do Wielkiego Szatana” – napisano w dokumencie, używając popularnego na Bliskim Wschodzie określenia USA. „Ostrzegamy, że jeżeli powtórzycie swoją niegodziwość albo podejmiecie jakiekolwiek dodatkowe kroki lub agresję, to odpowiemy w bardziej bolesny i miażdżący sposób” – ostrzeżono. W dalszej części zapowiedziano, że obiektem kolejnego ataku może stać się Izrael i każde państwo, na terytorium którego stacjonują amerykańskie wojska. Wezwano także obywateli USA do nacisku na rząd, aby wycofał żołnierzy z regionu.

Wczoraj Pentagon ujawnił, że spodziewał się odwetuzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się