Ceny niedługo zaczną spadać

PROGNOZA \ Ekonomiści uspokajają po wyższym, niż oczekiwano, grudniowym wzroście inflacji

numer 2526 - 09.01.2020Gospodarka

Po pierwszym kwartale 2020 r. inflacja stopniowo zacznie spadać – tak prof. Elżbieta Mączyńska z SGH i prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego skomentowała dane GUS o 3,4 proc. inflacji w grudniu 2019 r. Także Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, uważa, że nie grożą nam szoki inflacyjne.

Mączyńska przyznała, że szacunki Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące grudniowej inflacji na poziomie 3,4 proc. to wprawdzie więcej, niż przewidywali analitycy, ale dane te są zgodne z trendem dotyczącym inflacji wskazywanym przez Narodowy Bank Polski. – Grudniowy skok inflacji w dużej mierze wynika ze zmiany cen żywności, co było spowodowane

m.in. ubiegłoroczną suszą – oceniła profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Jej zdaniem impulsem do wzrostu cen był również wzrost płac, który w grudniu został spotęgowany przez tzw. mikołajkowe, czyli okolicznościowe świadczenia wypłacane przez pracodawców. – To przełożyło się na wzrost popytu, który i tak zawsze rośnie w okresie Bożego Narodzenia, a w konsekwencji pociągnęło za sobą znaczący wzrost cen – wyjaśniła ekonomistka.

Prezes PTE oczekuje, że po pierwszym półroczu inflacja powinna stopniowo zacząć spadaćzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się