​Czy jesteśmy religijni?

numer 2526 - 09.01.2020

Przedstawiamy najnowsze dane dotyczące religijności Dolnoślązaków, które opracował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Można z nich wyciągnąć wiele ciekawych i nieoczywistych wniosków.

Co roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prowadzony przez pallotynów publikuje Rocznik Statystyczny Kościoła. To informacje zawarte w liczbach prezentujące kondycję polskiego Kościoła katolickiego. Najnowsze dane podsumowują rok 2018. Z 50-stronicowego raportu dowiadujemy się

m.in. o liczbie kapłanów, parafii, udzielanych sakramentów, zaangażowaniu wiernych w życie parafialne. Po raz pierwszy przedstawiono także statystycznie uczestnictwo dzieci i młodzieży w lekcjach religii. W 2018 r. działalność duszpasterską prowadziło w Polsce 10 356 parafii katolickich. Liczba kapłanów (zakonników i księży) w 2018 r. wynosiła w całym kraju niemal 34 tys., a sióstr zakonnych 18 tys.

Na Dolnym Śląsku funkcjonuje 725 parafii – 297 w diecezji wrocławskiej, 238 w legnickiej i 190 w świdnickiej. W naszym regionie pracuje 1450 księży – 666 w diecezji wrocławskiej, 404 w legnickiej, 380 w świdnickiej. W trzech seminariach diecezjalnych kształci się 141 kleryków. To daje dużą liczbę alumnów w przeliczeniu na 100 pracujących księży w porównaniu ze średnią krajową. Co to znaczy? – Zastępowalność księży w naszej archidiecezji i w regionie jest spora. Kapłani w sposób naturalny są wyłączani z pracy duszpasterskiej, np. poprzez wiek emerytalny, i ta statystyka pokazuje, czy ich ktoś w przyszłości zastąpi. Diecezja wrocławska zajmuje drugie miejsce wśród wszystkich 42 ujętych diecezji – mówi ks. prof. Grzegorz Sokołowski, socjolog i prezes wrocławskiej fundacji Obserwatorium Społeczne. Co ciekawe, właśnie w diecezji wrocławskiej występuje także trzeci w Polsce największy odsetek parafii zakonnych – 35 na 297 (to stanowi 8,5 proc.).

Jeśli chodzi o życie sakramentalne i religijność Dolnoślązaków, plasuje się ono raczej w drugiej połowie tabeli według diecezji. Od lat największa religijność jest na ścianie wschodniej. Ma to oczywiście swoje podłoże historyczne. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wyznacza tzwzawartość zablokowana

Autor: Nikodem Prokocimski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się