Wioska skrajności

CHILE \ San Pedro de Atacama

numer 2527 - 10.01.2020Podróże

Pejzaż uliczek San Pedro de Atacama przypomina scenerię westernu o Dzikim Zachodzie. Niskie domy z cegły, kredowobiałe ściany opalane słońcem. I tylko zamiast kowbojskich koni – wałęsające się osły bądź lamy.

Dałbyś wiarę, że był czas, kiedy tą ulicą pędziliśmy bydło? – mężczyzna z czterodniowym zarostem, opatulony w wełnianą czapkę z wzorkiem w alpaki, wskazuje ciemną dłonią na najszerszą ulicę swojej wioski. To Toconao Calle. Jedna z głównych ulic maleńkiego San Pedro de Atacama. Miasteczka w Chile, w którym większość ulic jest do siebie podobna jak dwie krople wody. Przez to podobieństwo co bardziej niewprawieni przybysze mogą mieć tu problemy z orientacją. Wystarczą jednak dwa dni pobytu, aby po pięciotysięcznym miasteczku poruszać się jak po własnym.

– Antonio, spadaj do siebie. Klienta mi płoszysz! – korpulentna dziewczyna, u której kupuję właśnie jednodniowy tour po okolicznych pustyniach, najwidoczniej zna pana, który zapragnął podzielić się ze mną historią swojego życia.

– Tak. Tak właśnie było, señor – mężczyzna kontynuuje swój wywód, zupełnie nie przejmując się uwagami ekspedientki. – Jeszcze na początku XX w. A dziś…

Dziś rzeczywiście na Toconao Calle próżno szukać jakichkolwiek byków czy krów. Zamiast nich są wałęsające się bezdomne psy. Raczej niegroźne. Szukają jedzenia, czasem litości. Przenoszą się z jednego krawężnika na drugi, za cieniem. Tego bowiem jest tu deficyt.

Miejscowość nazywa się San Pedro de Atacama. Położona jest wprawdzie na terytorium Chile, ale od sąsiedniej Boliwii i Argentyny dzieli ją naprawdę niewiele, odpowiednio 35 i 120 km. Na latynoskie standardy odległości to bardzo blisko.

W takim to narożniku trzech państw znajduje się jedno z najsuchszych miejsc świata. W pobliskiej Dolinie Księżycowej deszcz widzą raz na osiem latzawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama