NBP wesprze budżet kwotą 7 mld zł

numer 2530 - 14.01.2020Gospodarka

FINANSE Rząd przyjął pod koniec grudnia projekt budżetu państwa, w którym nie ma deficytu. Rada Ministrów założyła m.in., że w 2020 r. dostanie z Narodowego Banku Polskiego ponad 7 mld zł. Będzie to możliwe, ponieważ jesienią Rada Polityki Pieniężnej zmieniła reguły tworzenia rezerw NBP.

W listopadzie 2019 r. Rada Polityki Pieniężnej zmieniła reguły tworzenia rezerw, dzięki czemu NBP będzie mógł przekazać do budżetu 7 mld 163 mln zł – oceniają eksperci. – W ustawie budżetowej na 2020 r. założono wpłatę z zysku NBP w kwocie 7,1 mld zł – zwróciła uwagę Urszula Kryńska, ekonomistka PKO BP. Skąd wzięła się taka właśnie liczba? – Nie wiadomo, bo oficjalne dane na temat zysku NBP będą znane dopiero za kilka miesięcy – skomentował Marcin Luziński, ekonomista banku Santander.

Pewną wskazówką co do zysku NBP w danym roku jest porównanie kursu złotego na koniec grudnia z kursem z końca poprzedniego roku. – W praktyce jednak NBP przez cały rok może kupować i sprzedawać instrumenty finansowe, zatem sama wartość kursu na koniec roku nie umożliwia dokładnego przewidzenia wartości zysku NBP – uważa Luziński. Według Kryńskiej można jednak się spodziewać, że kwota 7,1 mld zł jest wiarygodnazawartość zablokowana

Autor: jak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama