Plany przed wielkimi rocznicami

KOŚCIÓŁ \ Powstanie 3-metrowa figura Maryi i sanktuarium Wyszyńskiego w Warszawie

numer 2530 - 14.01.2020Kościół

Wybudujemy sanktuarium Prymasa Tysiąclecia, a w sierpniu poświęcimy 3-metrową figurę Matki Bożej, patronki Warszawy – powiedział biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński. Duchowny uczestniczył w noworocznym spotkaniu z dziennikarzami, podczas którego przedstawił plany diecezji na 2020 r. Warszawa i okolice szykują się na obchody m.in. beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

W tym roku czeka nas wiele ważnych rocznic, wydarzeń, na które trzeba się odpowiednio przygotować. Jest 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. Jeśli chodzi o beatyfikację, musimy przywrócić pamięć o prymasie. Od chwili, gdy prymas Wyszyński objął Gniezno i Warszawę, na tych terytoriach był powszechnie znany. Musimy tę pamięć o nim przywrócić. Przede wszystkim trzeba przypomnieć jego nauczanie, bo to było najistotniejsze w jego posłudze. Powinniśmy również przywrócić prymasowi właściwe miejsce w hierarchii jako mężowi stanu, jako temu, który poświęcił się ojczyźnie – powiedział bp Romuald Kamiński w rozmowie z dziennikarzami. Podkreślił, że wierni z diecezji warszawsko-praskiej przygotowują się do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego poprzez odmawianą w parafiach nowennę. W jej ramach każdego miesiąca rozważane są teksty Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Jak zapowiedział hierarcha, z okazji wyniesienia Prymasa Tysiąclecia do rangi błogosławionego Kościoła katolickiego planowana jest w Warszawie budowa sanktuarium ku jego czci.

– Jesteśmy już technicznie przygotowani do tego, żeby w Choszczówce umiejscowić świątynię z zapleczem, stworzyć sanktuarium kard. Stefana Wyszyńskiego. Chcemy je wybudować po pierwsze po to, żeby upamiętnić prymasa, po drugie po to, by służyć formacji małżeństw; chcemy, by to sanktuarium opiekowało się również młodzieżą. (…) Obecnie czekamy na pozwolenie na budowę z Urzędu Miasta Warszawy. Sanktuarium będzie wzniesione na działce przyległej do Instytutu Prymasowskiego, która jest darem osób prywatnych – ogłosił bp. Romuald Kamiński. Jak przyznał, sanktuarium będzie najlepszą formą okazania wdzięczności Bogu za wydarzenia w historii naszej ojczyzny, których przeżywamy w tym roku rocznice.

Cud nad Wisłą

Przygotowujemy się też do obchodów tego wszystkiego, co jest związane z Bitwą Warszawską, naszym Cudem nad Wisłą, przecież będzie 100. rocznica bitwy. To wszystko rozgrywało się na terenach dzisiejszej diecezji warszawsko-praskiejzawartość zablokowana

Autor: Maria Kobylińska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama