reklama


fot. Handout/Reuters

Debata nad impeachmentem Trumpa

​USA \ Senat odrzucił poprawki demokratów

numer 2538 - 23.01.2020Świat

W Senacie rozpoczął się proces w sprawie impeachmentu, czyli odsunięcia od władzy prezydenta USA Donalda Trumpa. Wszystko wskazuje na to, że szybko zmieni się on w partyjną kłótnię. Już pierwszego dnia doszło bowiem do przepychanek wokół całej procedury.

Zgodnie z amerykańską konstytucją prawo impeachmentu prezydenta należy do Izby Reprezentantów, ale decyzję o usunięciu go ze stanowiska podejmuje Senat większością kwalifikowaną 60 głosów. Izba podjęła decyzję o impeachmencie Trumpa już w ub. miesiącu, ale spiker Nancy Pelosi nie spieszyła się z przekazaniem jej Senatowi. Przepisy nie wyznaczają bowiem limitu czasu i demokraci oficjalnie twierdzili, że chodzi im o zapewnienie, że proces w Senacie będzie sprawiedliwy. Nieoficjalnie wszyscy wiedzieli, że demokraci chcieli maksymalnie wydłużyć procedurę, zanim Trump zostanie uniewinniony.

Amerykańskie prawo jest bardzo ogólne w kwestii impeachmentu prezydenta. Proces musiał się więc zacząć od ustalenia jego przebiegu. Już tutaj doszło do pierwszego konfliktu. Lider senackiej większości, republikanin Mitch McConnel, zaproponował, że przedstawiciele izby wyższej będą mieli 24 godziny (po 12 godzin jednego dnia) na zaprezentowanie swoich zarzutów wobec Trumpa. Następnie tyle samo czasu będą mieli na odpowiedź reprezentanci prezydenta. Demokratom nie spodobał się ten pomysł. Otwarcie mówili, że przy takim rozłożeniu czasu wiele argumentów wypadnie w takich godzinach, że mało który Amerykanin zapozna się z nimi w mediach. Kiedy część republikanów poparła demokratów, McConnel poszedł na kompromis i zgodził się, że wspomniane 24 godziny będą rozłożone nie na dwa, lecz trzy dnizawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama